Mnoge su zablude o tome što bi trebalo učiniti kako bi žene održale vaginalno zdravlje. Možda mislite da znate sve o održavanju intimne higijene te o tome kako održati svoju vaginu zdravom i čistom, a možda vam ipak nedostaje nekoliko savjeta.
Zdrava vagina je prirodno kiselkasta i sadrži bogate količine korisnih bakterija koje odbijaju infekcije i održavaju normalnu razinu pH.
Također, normalno je da izlučuje malene količine sekreta kako bi ostala čista, baš kao što se slina proizvodi kako bi pomogla očistiti usnu šupljinu.
Interferencija s ovim normalnim uvjetima može uzrokovati vaginalnu iritaciju ili infekciju, stoga je dobro znati kako joj pomoći da ostane zdrava.
Vaginitis
Vaginitis je upala vagine, uzrokovana poremećajem bakterija u vagini. Stručnjaci prijavljuju da je 40 % svih tipova vaginitisa uzrokovano kandidom, kvascem poput gljivica, koje, kada se umnožavaju u vaginalnom traktu stvaraju infekciju kvasca. Oko 75 % žena u nekom trenutku svog života s ovom gljivicom živi.
Simptomi
- Svrab i žarenje u vagini i vulvi
- Vaginalni iscjedak (malene količine su normalne, ne brkajte)
- Crvena, natečena i bolna vaginalna sluznica i vanjske genitalije
- Satelitske lezije (osjetljive, crvene, gnojem punjeni prištići koji se mogu proširiti na bedra i anus)
- Neugodan miris
Uzroci
- Antibiotici
- Trudnoća: uzrokuje povećanje vrućine, vlage i hormonalne promjene
- Dijabetes
- Upotreba kortikosteroida
- Spolno prenosive bolesti
- Zaraza HIV-om
- Kontraceptivne pilule
- Visoki unos šećera
- Uske hlače, tajice ili odjeća koja nije od pamuka
- Menstruacija: žene su prijavile rekurentne epizode vaginitisa netom prije i nakon ciklusa
Prva linija obrane za vaginalno zdravlje: Zdrava prehrana
Možda niste svjesni, no uravnotežena, prehrana bogata nutrijentima i ispijanje puno tekućine ključ su za reproduktivno i vaginalno zdravlje, kao i određena hrana koja je vrlo učinkovita kao pomoć u liječenju vaginalnih zdravstvenih problema.
Sok od brusnice i jogurt mogu prevenirati ovu infekciju, pomoći u liječenju pa i zaštiti protiv infekcije urinarnog trakta. Unos više proizvoda od soje, koji sadrže fitoestrogene ili slabi oblik estrogena, može prirodno pomoći vlaženju.
Sok od brusnice: Dugo je hvaljen zbog svoje sposobnosti da spriječi i ublaži simptome infekcije urinarnog trakta. Kiseli spojevi u soku brusnice koji pomažu u borbi protiv ‘zločestih’ bakterija ne razbijaju se tijekom probavnih procesa. Ovi spojevi na taj način putuju sve do mokraćnog trakta, u kojem spriječavaju loše bakterije da se vežu jedna na drugu i stvaraju infekciju.
Uz pijenje više soka od brusnice, treba smanjiti alkohol i kofein koji iritiraju mjehur.
Grčki jogurt i kefir: Grčki jogurt i kefir sa živim kulturama, inače poznati i kao probiotici, pomažu potaknuti dobre bakterije ‘dolje’. Budite sigurni da ne jedete jogurte s puno šećera, jer će vas učiniti samo više osjetljivima na infekcije.
Hrana bogata vitaminom E: Vitamin E je esencijalan vitamin s antioksidativnim svojstvima. U tijelu, najčešće se veže za zdravu kožu, no također igra ulogu u pravilnom funkcioniranju mnogih organa.
Možete ga dobiti iz tofua, brokule, avokada, špinata i drugog zelenog povrća, morskih plodova, maslinovog ulja, tikvica, čilija u prahu, manga, sjemenki suncokreta. Također ga ima u orašastim plodovima poput badema i lješnjaka.
Voda: Voda pomaže svim tjelesnim funkcijama da se lakše kreću, tamo gdje je riječ o mišićima i tjelesnim tekućinama. Naše sluznice se nalaze na mjestima poput naših očiju, usta, nosa i vagine i ova mjesta zahtjevaju dobru hidrataciju kako bi funkcionirale ispravno.
Pijenje ispravne količine vode ne samo da može pomoći u ulozi prirodnog podmazivača, nego može kreirati blaži vaginalni miris i okus.
Nelagoda na ljetovanju
Kandidoza ili gljivična infekcija učestali je problem kod žena pogotovo u ljetnim mjesecima, stoga pripazite na održavanje higijene i presvlačenje mokrih kostima.